V tom, že budu jednou máma, jsem měla jasno od malička. Budu laskavá, něžná, chápavá, parťačka pro své dítě.  Když se narodila má první holčička, byla to láska na první pohled. Ten cit se nedá slovy popsat. Byla dokonalá, tak krásná, klidná, probouzela ve mně to nejlepší, co jsem v sobě mohla mít.

Přišla jsem domů a byla jsem očarována tou andělskou bytostí. Po několika dnech ale přišlo něco, na co jsem nebyla připravená. O čem jsem neměla ani tušení, že může nastat. Adélka stále plakala, nebylo možné ji položit, v noci se budila každé dvě hodiny. Svíjela se, zase plakala, nespinkala. Chodila jsem s ní tři i čtyři hodiny v noci po bytě, abychom nechaly vyspat alespoň jejího tatínka. Já sama jsem padala únavou a narůstala má frustrace z nepochopení jejího pláče.

Je Vám to povědomé? Vše má řešení. I to jsem následně zjistila. Nebylo to ale zásluhou kapiček, rad lékařky, ani informací z facebookových skupin. Bylo to o tom, že jsme se dlouhé měsíce všichni tři učili vnímat své potřeby, naslouchat si, být partneři a především jsme my dospělí najednou viděli, že to malé děťátko nám jasně říká, co potřebuje.

Naše cesta je jedinečná, stejně jako ta vaše. Každé dítě je jiné. Co ale vím jistě je to, že partnerská komunikace s dětmi je klíčem k porozumění. Protože děti přesně ví, co jim pomůže, jaká je jejich potřeba, že mají své místo u maminky a tatínka, že se nemusíme bát být kontaktní rodiče, že kočár není jediný způsob přepravy dítěte.  Díky naslouchání a respektu potřeb dítěte můžeme růst i my rodiče. Neberme dětem moc o sobě rozhodovat hned od narození.

Komunikace s miminky a malými dětmi je kouzelná a obohacující. Buďme k sobě ale laskaví a dejme čas i sobě. Nemusíme to zmáknout za jeden den, týden, měsíc. Vše přichází, jak má. Nikdo nás neučil, že i tohle je možné, že děti jsou partneři. Nejen ony se učí od nás, my toho s nimi získáme snad ještě víc.

Přeji nám rodičům, aby ta naše cesta s dětmi byla šancí pro růst každého člena domácnosti. Jsem přesvědčená, že dar komunikace a empatie máme v sobě všichni. Tak tomu pojďme společně naproti.

Partnerská komunikace s dětmi je vhodná od úplných miminek až po velké děti. Mezi její principy patří respekt, láska a vnitřní hranice.
 
Na jaře příštího rok znovu otevřu minikur zDARma Mateřství jako cesta k sobě.

Kurz je určen pro těhotné ženy i maminky dětí, které ještě nemluví.

🤱Toužíte rozumět tomu, co skutečně chce vaše miminko? 

🤱Vnímáte, že vám malé dítě může sdělit, co má na srdci, přestože ještě nemluví? 

🤱Bojíte se jít svou cestou v péči o děťátko, protože nemáte vhodnou podporu svého nejbližšího okolí?

Na konci kurzu si stoupnete do své síly a uvidíte, jak jedinečné jste vy, vaše dítě i vaše společná cesta. Zjistíte, jak porozumět potřebám miminka, přestože ještě nemluví. Budete schopny hledat nástroje, které Vám pomohou být si se svým děťátkem blíž, než kdykoliv před tím. Především budete blíž sama sobě.

Facebook
Instagram