Partnerská komunikace s dětmi

Vždycky jsem si přála být ta správná máma. Ta, co všemu rozumí. Chtěla jsem toho pro své děti tolik, co jsem sama nepoznala. Potom přišlo první dítě a já se plácala v tom velkém vyčerpání, informacích a radách ze všech stran. Není těžké se zahltit hned na začátku. Když bylo Adélce čtyři týdny, pozvala jsem si domů ženu, která mi změnila pohled na tolik věcí kolem mateřství, nakonec vlastně i pohled na život. Ona nastartovala klidnější, ale také jistější mámu mých dětí. Nikdy jí nepřestanu být vděčná.

Tehdy mi pověděla, že se mohu napojit na své děťátko a od začátku rozumět tomu, co potřebuje. Že třeba chce jen rozbalit z pleny a vyprázdnit se nad nočníkem. Že chce být se mnou, že může být stále se mnou. Že s ním mohu spát a nebát se. Vždy mi vysvětlila, co se děje s mým miminkem. Najednou to dávalo celé smysl a já si dovolila propuknout v pláč a veškeré napětí, nahromaděné za poslední čtyři týdny, pustit ven. Navázala jsem si Adélku do šátku a tehdy jsme začaly být parťačky. Ona mi skutečně vše říkala, poznala jsem její gesta a mohla tak rozumět jejím potřebám. Trvalo dlouhou dobu, než jsem pochopila vše.
Dřív jsem si vyčítala, proč jsem neviděla některé věci hned. Proč jsem byla tak zatvrzelá. Je to snadné. Tohle nás nikdo neučí. Každý posun je dán řadou malých krůčků. Musíme se naučit pracovat především se sebou, vlastním egem, starými vzorci, které nám neslouží, ale i současnou životní situací. Proto vždy ženám v kurzu říkám, buďme laskavé k sobě i ke svým dětem. Ony jsou laskavé k nám. Milují nás, dávají nám dokola šanci uchopit situace znovu a lépe. Ta první zkušenost je nesmírně vzácná a důležitá. Ať už chceme mít další děti, nebo ne, i to naše jediné děťátko může mít jednou rodinu a jít do své role rodiče s velkou výhodou vědomí, že to jde i jinak. Že můžeme být partneři. Neponese si vzorec, že děti ničemu nerozumí, neví, co chtějí, apod.

Přeji si předat dalším rodičům tolik cenné zkušenosti, které i jim pomohou naladit se na své děťátko a vidět, jak vědomá a hotová bytost je. Odbourat tím zavedené způsoby jednání s dětmi, když si mámy a tátové neví rady s tím, jak se domluvit.
Pokud je Vám tento styl komunikace blízký a chcete se naladit na své děťátko, ráda Vás provedu Online osobním kurzem znakování zde.

Doporučené články

Facebook
Instagram